Opublikowany w porady

Kiedy stosować emolienty dla dzieci?

Bariera hydrolipidowa niemowląt i małych dzieci jest bardzo cienka, dlatego też skóra maluszków charakteryzuje się dużą delikatnością. Gdy pojawiają się na świecie, ich skóra nie jest jeszcze przygotowana na działanie czynników zewnętrznych, co powoduje suchość skóry lub inne stany chorobowe. Szacuje się, że suchość skóry jest jednym z najczęstszych problemów dermatologicznych, z którymi boryka się wielu rodziców. W związku z tym często wymagane jest użycie specjalistycznych emolientów dla dzieci. 

Jak rozpoznać suchą skórę u dziecka?

Delikatna skóra niemowląt i małych dzieci jest podatna na działanie czynników drażniących, należą do nich m.in. wiatr, klimatyzacja, a także chlorowana woda. W związku z tym często ulega przesuszeniu. Sucha skóra dzieci i niemowląt powinna dać się zauważyć gołym okiem. Najczęściej objawia się suchymi plackami, na których można zaobserwować wyraźne zrogowacenie. Zdarza się jest ona ściągnięta, swędząca, często też towarzyszy jej też zaczerwienienie. Dzieci, których borykają się z problemem skóry są niespokojne, marudne i płaczliwe. W sytuacji zmienionej chorobowo skóry warto dbać o odpowiednią pielęgnację. Warto zdecydować się na zastosowanie emolientów dla dzieci z Sanbello zarówno do mycia, jak i do smarowania skóry. 

Kiedy stosować emolienty? 

Zdrowa skóra dziecka nie wymaga stosowania specjalistycznych kosmetyków. Często wystarczy nawilżanie przy użyciu oliwki, oleju ze słodkich migdałów lub zwykłego balsamu nawilżającego. Jednak gdy pojawiają się zmiany skórne warto sięgnąć po emolienty dla dzieci.

nawilżający emolient dla dzieci

Dobór odpowiednich kosmetyków pomoże szybko zaopiekować się wysuszoną skórę małego dziecka.  Najczęstszym zaburzeniem funkcjonowania skóry, które wymaga specjalnego działania jest atomowe zapalenie skóry. Swędzące zmiany nasilają się po kąpieli, zwłaszcza w bardzo ciepłej wodzie. Stosowanie emolientów dla dzieci pozwala na wyciszenie zmian, często przyczynia się do złagodzenia swędzenia i zmniejszenia obszarów zajętych chorobowo. 

Jak wybrać odpowiednie kosmetyki?

Decydując się na zastosowanie kosmetyków z emolientami, warto wnikliwie przeanalizować składy dostępnych produktów. W drogeriach i aptekach dostępne jest wiele rodzajów emolientów dla dzieci, m.in. środki do mycia skóry, balsamy nawilżające, czy też szampony do włosów z emolientami. 

Dokonując analizy składu produktów należy zwrócić uwagę, na to by nie zawierały one substancji drażniących, konserwantów i barwników. Dużą popularnością cieszą się także produkty pozbawione kompozycji zapachowych i parabenów. 

Wybierając emolienty dla dzieci warto zdecydować się na zakup dermokosmetyków dostępnych w aptekach. Produkty apteczne mają często wyższą cenę, jednak te drogeryjne charakteryzują się dużo mniejszą skutecznością. 

Co powinno znaleźć się w składzie dobrego produktu do pielęgnacji suchej skóry:

  • dobrej jakości, naturalne oleje nawilżające i natłuszczające, np. olej ze słodkich migdałów,  masło Shea, olej słonecznikowy,
  • witaminy, które wzmocnią barierę lipidową skóry, np. witamina B, witamina PP,
  • produkty łagodzące swędzenie,
  • probiotyki.