Opublikowany w porady

Dlaczego warto dezynfekować pomieszczenia przy pomocy lampy?

W gabinetach lekarskich, zabiegowych, rehabilitacyjnych najczęściej do dezynfekcji używa się lampy UV. Zwykle nie wybiera się innych metod, choć promieniowanie ultrafioletowe w niektórych osobach wzbudza obawy. Dlaczego warto jej używać?

Dlaczego lampa UV do dezynfekcji to w wielu wypadkach najlepsze rozwiązanie?

Wysoka skuteczność

Lampy UV mają bardzo wysoką skuteczność jeśli chodzi o walkę z drobnoustrojami. Pod wpływem działania promieniowania ściany komórkowe bakterii, wirusów, a nawet grzybów są rozrywane, więc plazma komórkowa się rozlewa, a sam mikroorganizm przestaje być groźny dla człowieka. Oznacza to, że przy stosowaniu tego typu dezynfekcji jest bardzo niskie ryzyko, że jakikolwiek mikroorganizm pozostanie funkcjonalny po użyciu promieniowania UV do dezynfekcji. Dzięki temu lamp można używać nawet do dezynfekcji sal operacyjnych w szpitalach.

Proste użycie

Dezynfekcja przy pomocy płynów jest czasochłonna i wymaga dużej skrupulatności. W przypadku powierzchni o licznych zakamarkach bywa, że jest ona nawet niemożliwa. Dlatego właśnie dużo lepszym sposobem na pozbycie się mikroorganizmów jest włączenie lampy UV. Wystarczy ją po prostu włączyć i odczekać wyznaczony przez jej producenta czas. Bardzo ważne jest jednak to, że promieniowanie UV może też mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka. By go uniknąć, wystarczy nie wchodzić do pomieszczenia, gdy lampa jest zapalona i nie wystawiać się na działanie jej światła. To proste i bezpieczne rozwiązanie, które doceni każdy specjalista.