Opublikowany w Kosmetyki

Olejki do włosów, czyli przyjemność pielęgnacji

Olejowanie włosów jest znanym od pokoleń zabiegiem pielęgnacyjnym. Wszyscy, którzy doświadczają różnego rodzaju problemów z włosami powinni sięgnąć po naturalne olejki do włosów. Ich pozytywny wpływ również na skórę głowy potwierdzają liczne badania naukowe. Przy pomocy tych prostych i łatwo dostępnych substancji można uzyskać spektakularne efekty. Wystarczy wiedzieć, jaki posiada się rodzaj włosów, a następnie dobrać odpowiedni olejek.

Olejki do włosów i ich dobroczynne właściwości

Olejki do włosów i skóry głowy są to płynne tłuszcze pozyskiwane w procesie wytłaczania nasion lub owoców. Wartościowe oleje pozbawione są dodatku sztucznych substancji. Dostarczają niezwykle cennych składników aktywnych, które wykazują działanie prozdrowotne. Regularne stosowanie tego typu preparatów powoduje:

• przyspieszony wzrost włosów
• wzmocnienie cebulek
• regenerację zniszczonych końcówek, podatnych na rozdwajanie się i łamliwość
• uzupełnienie ubytków warstwy lipidowej naskórka głowy
• poprawę kondycji włosów, które stają się bardziej błyszczące, miękkie, sprężyste i lepiej się rozczesują
• ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi
• wsparcie w walce z podrażnieniami, stanami zapalnymi, łupieżem, a nawet łysieniem plackowatym

Jakie olejki do włosów są najlepsze?

Olejki do włosów dobrze jest dobierać do stopnia porowatości włosów, który określa, jak ściśle przylegają do siebie łuski. Najsilniejsze i najzdrowsze są kosmyki o niskiej porowatości. Do ich pielęgnacji właściwe będą takie oleje, jak:

• kokosowy – działa pozytywnie szczególnie na porost włosów, ponieważ zawiera kwas laurynowy wykazujący duże powinowactwo do białek włosa. Ma on zdolność wnikania do cebulek, odżywiając oraz wzmacniając ich strukturę. Warto przy tym zauważyć, że olej MCT, wytwarzany z oleju kokosowego, zawiera znikome ilości kwasu laurynowego. Nie nadaje się, w związku z tym do zabiegów na włosy.

• Olejek rycynowy – reguluje działanie gruczołów łojowych, przyspiesza wzrost włosów, wzmacniając ich strukturę. Należy jednak pamiętać, że delikatnie przyciemnia kosmyki.

Średnia porowatość włosów wymaga zastosowania jednonienasyconych kwasów tłuszczowych obecnych, przykładowo, w oleju arganowym. Jest on nieoceniony w procesie odbudowy osłabionych kosmyków, które głęboko nawilża. A blond pasemkom dodatkowo nadaje złocistego blasku.

Włosy o wysokim stopniu porowatości z otwartymi łuskami docenią olejki do włosów, które złagodzą również podrażnienia skóry głowy powstałe w wyniku bardziej inwazyjnych zabiegów stylizacyjnych, takich jak rozjaśnianie czy trwała ondulacja.

• Olejek lniany – bogactwo kwasów omega-3 i omega-6 powoduje, że olejowane nim włosy stają się lśniące i sprężyste, a skóra ukojona. Olej ten warto przechowywać w lodówce.

• Olejek z pestek winogron – szybko się wchłania, doskonale nawilża i uelastycznia włosy. Sprzyja zwłaszcza odbudowie uszkodzonych końcówek.

Olejki do włosów – jak je nakładać i emulgować

Olejowanie na sucho nadaje się dla każdego typu włosów. Ważna jest odpowiednia ilość nakładanego oleju. Lepiej jest użyć go mniej, aby włosy nie były ciężkie i nie ociekały preparatem. Większa ilość utrudni też emulgowanie, czyli zmywanie. Można go aplikować na całej długości włosów, od ucha lub na same końcówki. Wczesanie oleju przy pomocy szczotki jest dużo łatwiejsze. Następnie należy upiąć włosy i odczekać minimum 30 minut, po czym umyć głowę szamponem. Olejki do włosów przy systematycznym stosowaniu są w stanie poprawić wygląd i kondycję włosów na długi czas.