Opublikowany w Kosmetyki

Kilka słów o oksydantach zawartych w farbach koloryzujących

Farbowanie włosów nie jest sztuką łatwą, chyba że korzystamy z gotowych zestawów dostępnych w drogeriach, które jednak na pewno nie sprawdzą się na każdym rodzaju włosów i nie możemy też liczyć na spektakularne efekty. W niektórych wypadkach lepiej sprawdzą się farby profesjonalne lub wizyta w salonie fryzjerskim.

Dlaczego farby zmieniają kolor włosa, czyli niezbędny oksydant

Jednym z kluczowych składników każdej profesjonalnej farby jest oksydant. Ma on zdolność wpływania na naturalną pigmentację włosa, rozjaśnia go i tym samym możliwe jest uzyskanie pożądanego koloru.
W praktyce to tak naprawdę nic innego jak woda utleniona o odpowiednim stężeniu, którą fryzjer dodaje do każdej farby nakładanej na włosy klientki. Najistotniejszą sprawą jest dobranie odpowiedniego stężenia. Zbyt mocny preparat możne wpłynąć bardzo niekorzystanie na stan naszych włosów, a zbyt słaby nie pozwoli na uzyskanie takiego efektu, jaki został zamierzony. Co trzeba wziąć pod uwagę, aby farba zadziałała tak, jak powinna? Trzeba zdecydowanie fachowym okiem określić przede wszystkim stan naszych włosów. Profesjonalista, który na co dzień pracuje z różnymi rodzajami włosów, zdecydowanie ma dużo łatwiejsze zadanie. Pod uwagę trzeba wziąć między innymi takie kwestie jak grubość, stopień zniszczenia, ilość siwych włosów, odrosty, odcień wyjściowy i wysokość tonu.

Rodzaje oksydantów ze względu na stężenie

Roztwór 3% stosowany jest, gdy naszym zamierzeniem jest rozjaśnienie włosów co najwyżej o jeden ton, pogłębienie ich odcienia lub dodanie innego refleksu.

Oksydant 6% rozjaśnia odcień o 1-2 tony i najlepiej sprawdza się
w przypadku siwych włosów.

Stężenie 9 % pozwala uzyskać efekt rozjaśnienia o 2-3 tony. Ma to najczęściej zastosowanie, gdy chcemy dość znacznie zmienić kolor włosów lub przy ciemnych odrostach.

Gdy chcemy rozjaśnić wyjątkowo naturalne, ciemne włosy, należy zastosować taki o stężeniu o 12 %. Włosy staną się jaśniejsze nawet o 5-6 tonów. Używa się go również przy dekoloryzacji. Ma on bardzo silne działanie i zdecydowanie nie powinien być stosowany zbyt często.